FİDE

Odunlaşmayarak yaşayan ot halindeki bitkilerin bazılarını yetiştirmek amacı ile özel yerlerde tohumlarından ya da yetişmiş olanların dallarının köklendirilmesinden meydana gelen genç bitkilere verilen ad. Bunların yetiştirildiği yere fidelikdenir.

Fide, çoklukla, tohumları kıymetli ya da az miktarda olan bitkilerle iyi hazırlanmış topraklar üzerinde dikkat isteyerek yetiştirilmesi gereken bitkilerin üretilmesini sağlamış olur. Kaynak: NedirKimdir

Fide Konusunda Wiki deki bilgilerden yararlanacak olursak şöyle denilmektedir : Bir fide bir tohum bir genç bitki sporophyte bir bitki embriyo dışında gelişmekte olduğunu.Seedling development starts with germination of the seed. Fide gelişme tohum çimlenme başlar.A typical young seedling consists of three main parts: the radicle (embryonic root), the hypocotyl (embryonic shoot), and the cotyledons (seed leaves). Tipik bir genç fide üç ana bölümden oluşur: kökçük (embriyonik kök) ve hypocotyl (embriyonik ateş) ve cotyledons (tohum bırakır).The two classes of flowering plants are distinguished by their numbers of seed leaves: Monocotyledons (monocots) have one blade-shaped cotyledon, whereas dicotyledons (dicots) have two round cotyledons. Gymnosperms are more varied. Daha farklı olan çiçekli bitki ve iki sınıf tohum bırakır kendi numaraları: Monocotyledons (monocots) ayırt vardır, oysa dicotyledons (dicots) iki yuvarlak cotyledons sahip bir bıçak şeklinde kotiledon vardır. Gymnosperms.For example, pine seedlings have up to eight cotyledons. Örneğin, seedlings kadar sekiz cotyledons zorunda çam.The seedlings of some flowering plants have no cotyledons at all. Bazı çiçekli bitkiler ve seedlings hiç cotyledons var.These are said to be acotyledons . Bu acotyledons olması söyleniyor.

               Eren Fidan Fidan,fide,hendek,potta fide,fidancılık,repikaj,mazı,batı
çınarı,erguvan,hatmi,lale ağacı fidancılık , fidancı

Fidan,fide,hendek,potta fide,fidancılık,repikaj,mazı,batı